Miten hyvästä ideasta syntyy seuraava onnistuminen?
Uudistuminen ei synny pelkästään hyvistä ideoista. Se edellyttää rohkeutta kokeilla, kykyä tehdä päätöksiä epävarmuuden keskellä ja johtamista, joka auttaa ihmisiä ja ideoita pääsemään oikeuksiinsa. Miten luot edellytykset sille, että luovuus muuttuu toiminnaksi ja toiminta tuloksiksi?
Tervetuloa tammikuun JYU EMBA -webinaariin! Kansainvälisesti menestynyt musiikkituottaja ja luova johtaja Henri ”MGI” Lanz avaa, miten musiikkibisneksessä syntyy hittejä yhdistämällä luova intuitio, data, rohkeat kokeilut ja oikeiden ihmisten osaaminen.
Henri ammentaa kokemuksistaan kansainvälisessä musiikkibisneksessä, Sony Musicin muutosprosessissa ja yrittäjänä. Hän tarjoaa tuoreita näkökulmia siihen, miten luovuudelle luodaan tilaa, lupaavia ideoita viedään eteenpäin ja ihmisten osaaminen saadaan yhteiseen käyttöön.
Mitä voit viedä mukanasi?
Miten vahvistaa tiimin kykyä uudistua? Miten tunnistaa lupaavat ideat ja uskaltaa tarttua niihin? Entä miten rakentaa toimintaympäristö, jossa ihmiset uskaltavat kokeilla, oppia ja saada aikaan?
Webinaari haastaa tarkastelemaan johtamista luovan alan näkökulmasta ja tarjoaa ajatuksia uudistumisen, erottautumisen ja kasvun edistämiseen.
Puheenvuoro on suunnattu johtajille, esihenkilöille ja liiketoiminnan kehittäjille, jotka haluavat vahvistaa organisaationsa luovuutta ja kykyä muuttaa ideat tuloksiksi.
Webinaarin pääteemat
- Ihmiset ja onnistumisen edellytykset: Miten kokoat osaamista ja annat ihmisille tilaa onnistua?
- Ideat ja rohkeat kokeilut: Miten rakennat kulttuuria, jossa ajatuksia uskalletaan jakaa, testata ja kehittää?
- Data, intuitio ja päätökset: Miten yhdistät tiedon ja luovan näkemyksen, kun valmista vastausta ei ole?
- Uudistuminen ja tulokset: Mitä musiikkibisneksen toimintatavoista voi soveltaa oman tiimin ja liiketoiminnan johtamiseen?
Anna ideoille tilaa. Luo edellytykset onnistumiselle.
Webinaarin asiantuntijana Henri ”MGI” Lanz
Henri ”MGI” Lanz on kansainvälisesti menestynyt musiikkituottaja, luova johtaja ja yrittäjä. Hän on voittanut Vuoden tuottajan Emma-palkinnon kahdesti, ja hänen tuottamansa sekä kirjoittamansa kappaleet ovat keränneet yli 3,5 miljardia kuuntelukertaa. Hän on tehnyt yhteistyötä muun muassa Justin Bieberin, Kylie Minoguen, The Weekndin ja Sian kanssa.
Henri on toiminut Sony Music Finland & Balticsin toimitusjohtajana sekä Warner Musicin kansainvälisenä A&R-johtajana. Hänen kokemuksensa ulottuu artistien ja luovien tiimien kehittämisestä liiketoiminnan uudistamiseen ja urheiluseurojen omistamiseen.
Puhujana Henri yhdistää luovan alan kokemukset johtajien arjen kysymyksiin: ihmisten valintaan, luovuuden mahdollistamiseen, nopeisiin kokeiluihin ja rohkeaan päätöksentekoon.
Tervetuloa mukaan!
Webinaaria ei tallenneta, joten tule mukaan kuulemaan ja keskustelemaan.
Webinaari on maksuton ja avoin kaikille.
Kysy lisää webinaarista!
Juho Partanen
Koulutuspäällikkö
+358 40 153 5606
juho.j.partanen(at)jyu.fi
https://www.linkedin.com/in/juhopartanen/
Päivi Sippo
Koordinaattori
+358 50 431 4336
paivi.i.e.sippo(at)jyu.fi
https://www.linkedin.com/in/paivisippo/