Alumni- ja asiakastilaisuus: Innovaatiot

Tapahtuma

09.06.2026

klo 15:00-17:00

Tervetuloa JYU EMBA alumni- ja asiakastilaisuuteen: Innovaatiot 9.6.2026 klo 15-17

Miten ideasta syntyy innovaatio – ja miksi osa ideoista jää matkalle?

Innovaatiot syntyvät harvoin yksittäisestä oivalluksesta. Useammin ne rakentuvat vähitellen ihmisten, ideoiden ja rohkeiden kokeilujen kohdatessa. Silti moni lupaava ajatus jää matkalle. Mikä tekee joistakin ideoista vaikuttavia ratkaisuja, kun toiset eivät koskaan saavuta potentiaaliaan?

Kesäkuun JYU EMBA alumni- ja asiakastilaisuudessa syvennymme teemaan kahden toisiaan täydentävän näkökulman kautta. Mikä erottaa lupaavat ideat vaikuttavista innovaatioista organisaatioiden päätöksenteon ja rakenteiden näkökulmasta, sekä miten data ja kokemustieto voivat vauhdittaa uusien ratkaisujen syntyä.

Saat mukaasi uusia oivalluksia ja konkreettisia eväitä niin omaan johtajuuteen kuin organisaation menestykseen.

Innovaatiot 9.6.2026 klo 15-17 Jyväskylässä
Agora, Mattilanniemi 2
Klo 15 Tervetulokahvit, Auditorio 3
Klo 15.35-17 Asiantuntijapuheenvuorot, Auditorio 3

Klo 18 Cocktailtilaisuus
Klo 20 Risteily Päijänteellä

 

Tilaisuus järjestetään perinteikkään Taloustutkijoiden kesäseminaarin yhteydessä Jyväskylän yliopiston Agoralla. Asiantuntijapuheenvuorojen jälkeen keskustelu jatkuu rennosti cocktailtilaisuudessa ja Päijänne-risteilyllä yhdessä kesäseminaariin osallistuvien kanssa.

Taloustutkijoiden kesäseminaarin plenum-luennot (klo 12.20 ja klo 17.10) pitävät Nordean pääekonomisti, KTT Tuuli Koivu ja Helsingin yliopiston talous- ja sosiaalihistorian professori Jari Eloranta. Taloustutkijoiden kesäseminaarin ohjelma käynnistyy klo 12. Seminaaripäivien ohjelma julkaistaan kokonaisuudessaan toukokuun lopussa täällä.

Lämpimästi tervetuloa jakamaan ideoita, verkostoitumaan ja inspiroitumaan yhdessä!

Innovaatioiden valtapeli

Maria Kivinen, R&D Director, EMBA
Technion Oy – Hydac International

Moni innovaatio jää matkalle, vaikka teknologia olisi kilpailukykyinen ja markkinapotentiaali olemassa. Usein todelliset esteet eivät liity teknologiaan, vaan päätöksentekoon, valtarakenteisiin ja siihen, miten organisaatiot ja verkostot toimivat yhdessä. Marian puheenvuoro pohjautuu liikkuvien koneiden toimialalla Euroopassa tehtyyn innovaatiojohtamisen tutkimukseen. Se avaa, miksi innovaatioiden kaupallistaminen usein takkuaa – ja mitä organisaatioiden tulisi tehdä toisin, jotta hyvät ideat todella muuttuvat kasvuksi.

Maria Kivinen on kokenut tutkimus- ja tuotekehityksen johtaja, joka yhdistää strategisen näkemyksen ja teknisen asiantuntemuksen liiketoiminnan kehittämiseksi. Hän toimii Technion Oy:ssä tutkimus- ja tuotekehityksen johtajana, keskittyen erityisesti liikkuvien koneiden ohjausjärjestelmiin.

Missä syntyvät tulevaisuuden innovaatiot? Data, yhteisöt ja yhteiskehittäminen

Hanna Hauta-aho, toimitusjohtaja, EMBA
Sociala Oy

Tulevaisuuden innovaatiot syntyvät yhä useammin datan, yhteisöjen ja eri toimijoiden yhteistyön rajapinnoissa. Hanna tarkastelee puheenvuorossaan, miten kokemustiedon ja datan yhdistäminen voi vahvistaa yhteistä ymmärrystä, tukea verkostojen oppimista ja synnyttää uusia innovaatioita hyvinvoinnin, sosiaalisten kysymysten ja terveyden monimutkaisiin haasteisiin.

Hanna Hauta-aho työskentelee datan, yhteisöjen ja yhteiskehittämisen parissa ja on rakentanut uransa johtamisen ja yhteiskunnallisen uudistamisen tehtävissä, joissa keskiössä ovat ihmisten arjessa syntyvät tarpeet ja niistä nousevat ratkaisut. Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun EMBA-lopputyössään hän käsitteli datalähtöistä liiketoimintaa ja konseptoi Yhteisötiedon kiihdyttämön, joka rakentaa sillan kokemustiedon ja päätöksenteon välille.

 

Lämpimästi tervetuloa JYU EMBA alumni- ja asiakastilaisuuteen kesäiseen Jyväskylään tiistaina 9.6.2026!

Tilaisuus on maksuton ja avoin kaikille johtamisen, innovaatioiden ja organisaatioiden kehittämisestä kiinnostuneille.

Ilmoittauduthan mukaan 1.6.2026 mennessä.

Kysy lisää tilaisuudesta!

Katso muita tapahtumia

Webinaari: Teollisuuden alustatalous – kilpailukyky rakentuu nyt datasta ja ekosysteemeistä

Lue lisää

09.04.2026

09:00-10:00

Zoom

Executive MBA -verkkoinfo

Lue lisää

05.05.2026

08:30-09:30

Zoom